betterlifestyle

betterlifestyle

بهترین دستگاه برای ارتودنسی بزرگسالان چیست؟

سه شنبه ششم 7 1400

ارتودنسی بزرگسالان چیست؟ چه تفاوتی با دندان کودکان دارد؟ چه دستگاه هایی برای برطرف کردن عدم هماهنگی دندان های بزرگسالان وجود دارد؟

رایجترین دستگاه هایی که برای صاف کردن دندان های بزرگسالان مورد استفاده قرار میگیرند عبارتند از:

بریس سرامیکی (Clear Braces)

بریس های سرامیکی در واقع از براکت های همرنگ دندان که شفاف هستند و از جنس سرامیکند مورد استفاده قرار میگردند. این بریس ها برای بزرگسالان در هر سنی توصیه می شود زیرا از نظر ظاهری زیبا و قابل استفاده هستند. دلیل اینکه از این بریس ها در ارتودنسی بزرگسالان استفاده میشود نامرئی بودنشان است زیرا به سختی قابل تشخیص هستند.

بریس لینگوال (Lingual Braces)

بریس های لینگوال همان بریس های فلزی معمولی هستند اما به جای اینکه به جلوی دندان ها متصل شوند به پشت دندان ها وصل میشوند. نصب آن ها دشوار است و معمولا هزینه بالایی نیز دارد. مراقبت و نگهداری از بریس لینگوال نیز کمی دشوار است. به دلیل اینکه قابل مشاهده نیستند ارتودنسی نامرئی خوانده میشوند و مزیت آن ها نیز به همین نامرئی بودن آن ها است.

اینویزیلاین ها (Invisalign Braces)

اینویزیلاین ها همان پلاک های ارتودنسی هستند که ظاهری شبیه به گارد و محافظ دندان دارند. جنسشان معمولا پلاستیکی است و بیشتر برای ارتودنسی بزرگسالان مورد استفاده قرار میگیرند. اینویزیلاین ها منحصر به فرد هستند و برای هر شخصی متناسب با موقعیت دندان هایش ساخته میشود. برای هر شخص ۱۸ تا ۳۰ سری اینویزیلاین ساخته میشود که باید هر کدام را به مدت ۲ هفته استفاده کرد. اینویزیلاین ها نوعی ارتودنسی متحرک و نامرئی هستند که موقع غذا یا خوراکی خوردن میتوان آن ها را برداشت و بعد سر جایشان گذاشت.

بریس سلف لایتینگ یا (Self-Ligating Braces)

این بریس ها از بهترین دستگاه های ارتودنسی موجود در دنیای امروزی ما هستند. بریس سلف لایتینگ برای بزرگسالان بسیار مناسب هستند زیرا نسبت به بقیه بریس ها به تنظیمات و مراجعه کمتری به مطب متخصص نیاز دارند. اگرچه هزینه نصب آنها بالا هست و گران، اما بزرگسالان می توانند با وجود این بریس ها فعالیت های کاری و روزمره خود را بدون مراجعه زیاد به مطب متخصص ارتودنسی بزرگسالان انجام دهند.


(0) نظر
X